Projekti “Viipekeel kui tants” tantsulaagrid said alguse

Tantsulaagri päevik:

Kohtusime aprilli alguses Viljandis. Linn tervitas meid mõnusa rahu ja meeli paitava kevadlõhnaga. Linnulaul, õitsevad lilled ja sillerdav järvevesi. Me saime kokku, et tantsuga tervitada oma keha ning arendada ühisosa tantsu ja viipekeele vahel.

Projekti “Viipekeel kui tants” raames on märtsikuus eri linnades kokku saanud tantsuhuvilised kurdid, vaegkuuljad ja viipekeele valdajad. Koos tantsuõpetajate Kalmeri ja Evelyniga prooviti keha lahti tantsida, leida ühist kontakti ja rütmitunnetust. Tartus, Pärnus ja Tallinnas osalesid väga erineva tantsukogemusega ja eri vanuses inimesed – tantsuga tegelevad tüdrukud Tartu Hiie kooli õpilaste seast, hip hopi stiilist huvituvad noored täiskasvanud ning alati etenduskunstidest lummatunud olnud juba vanemas eas mehed ja naised. Ühendavaks lüliks kurtide kultuur ja nende dünaamiliselt kaunis emakeel – eesti viipekeel. Viipekeel on üks ilus ja voolav keel, eriti võimsalt saab panna luule viipekeelde ja ruumi liikuma. Nõnda sättisimegi sõnu ja viipeid, jutustasime tantsides lugusid. Näiteks katsetasime “Põdral maja metsa sees” lastelaulu koreograafiat ja tähistasime kevade saabumist teemakohaste tantsukavadega.

IMGP8981Proovisime osalejatele tuttavaks teha mõisted “kaasaegne tants” ja “improvisatsioon”, kuidas toimib loominguline eneseväljendus, kehatunnetus ja ruumi tajumine. Kas ja millised on reeglid kaasaegses tantsus? Milline tants see üldse on? Seal muidugi ei olegi õigeid või valesid vastuseid, kõik on otsimise küsimus. Loodetavasti lõpuks ka selle ühise mõistmise leiame. Alati ei pea tantsus teadma kindlaid tantsusamme, ruute ja keerutusi, tants võib tahta ka lihtsalt keha seest välja tulla, lasta mõtte vabaks ja liigutada seda, mis tahab välja pääseda. Me toome tantsus igaüks midagi endaga kaasa, pakume välja oma mõtted ja see ongi looming! Loodetavasti ka teistele nauding vaadata ja kaasa teha.

Nüüd saame aga kolmel korral kokku armsas Viljandis, kus on alati hea keskkond ja loominguline atmosfäär, et noored saaksid koos midagi korda saata. Meie eesmärk on luua tantsulavastus, mis põhineb viipekeelel ja eesti luulel. Alustasimegi tegelemist välja valitud luuletuste mõistmise ja sobilike viibete leidmisega. Kui luuletuste mõtted ei ole kunagi üheselt mõistetavad ja täiesti selgelt väljendatud, siis veel keerukam on viipekeeles kõnelevatel kurtidel neist samamoodi aru saada ja tõlgendada. Tuliste arutelude tulemusel said esimesed tulemused paika, kuid kindlasti on palju tööd veel ees.

Järgmised töötoad toimuvad aprilli lõpus ja seejärel kohtume juba mai keskpaigas, mil loodetavasti on valminud tantsulavastus. Seega hea ja toetav publik on väga oodatud meile kaasa elama!

Tantsulavastuse esietendus Viljandis 17. mail 2015
Koreograafid: Evelyn Uisk ja Kalmer Liimets
Muusikaline kujundaja: Kaarel Kuusk
Viipekeeletõlgid: Hele-Riin Karja ja Mari-Liis Ungerson
Projektijuht Kristin Viljamaa (MTÜ Kultuur aitab hingata)

Lavale astuvad kuulmispuudega ja viipekeele huviga tantsuharrastajad