Pressiteade: Teatri kaudu lähemale kurtide kogukonnale

12.-18. augustil leiab Harjumaal, Padise vallas aset teatrilaager kuulmispuudega inimestele.

Loomingulises laagris „Kogukonnateater“ saavad teatrihuvilised kurdid õppida teatrikunsti algtõdesid ja arendada enda loovust teatriprofessionaalide abiga. Laagri jooksul luuakse üheskoos teatrilavastus, mis tugineb kurtide kogukonna jaoks olulistele teemadele, rõõmudele ja muredele.

Tegemist on noortealgatusliku projektiga, mida viivad ellu hiljuti ülikooli lõpetanud noored, et praktiseerida enda erialasid ja ühendada enda teadmised. Näitleja diplomiga Maaja Hallik, kultuurikorraldaja Kristin Viljamaa ning viipekeeletõlgid Hele-Riin Karring ja Mari-Liis Ungerson on kirglikult teatriga olnud seotud pikka aega, kuid ühiselt tekkis soov pakkuda ka teatrihuvilistele kurtidele rohkem võimalust teatriga tegeleda.
Teatrilaagris toimuvad kurtidele eneseväljenduse harjutuste, grupitöö oskuste ja loominguliste mängude töötoad, tegeletakse näitlejameisterlikkuse ja liikumisega.

Kogukonnateatri meetoditega lavastab TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia lõpetanud näitleja Maaja Hallik viipekeelse teatrilavastuse, kus näitlejatena astuvadki lavale laagris osalejad ja esitavad enda lugusid ning tutvustavad seeläbi ka rohkem kurtide kogukonda, nende kultuuri ja olukorda ühiskonnas. Kogukonnateatri vorm on teatripraktika, mis keskendub kogukonna heaolule ning aitab jagada ja hoida kogukonna
tavasid, mõtteid ja lugusid. Loominguline laager on ka oluline kokkupuutevõimalus kuuljate ja kurtide noorte vahel, laagris toimub tõlge nii eesti kui ka viipekeelde. Laagris saavad kurdid osa tõlkide vahendusel näiteks ka tantsu- ja meisterdamise õpitoast, giidiga ekskursioonist Padise kloostris ning kohtumisõhtust lavastaja Jim Ashileviga ja Eesti Improteatri improvisatsioonilisest lavastusest.

Huvilised on võimalik tulla nädala jooksul sündivat etendust vaatama pühapäeval, 18. augustil kell 18:00 Harju-Ristile, Rätsepa turismitallu. Publikul palume kaasa võtta piknikutekid, et ilusa ilma korral etendust esitada vabas õhus. Viipekeelsel teatrietendusel on sünkroontõlge eesti keelde.

Etendusele viib Tallinnast ka tellitud buss, millega sõit on tänu Euroopa Noorte programmi toetusele tasuta. Huvilistel tuleks broneerida koht andes teada oma nime ja kontaktid projektijuht Kristin Viljamaale – viljamaa.kristin@gmail.com, tel: 581 44 253.

Hiljem esitatakse etendust avalikkusele ka Tallinnas, Tartus ja Viljandis.

Noorte korraldatav projekt saab teoks tänu toetusele Euroopa Noorte programmilt, Avatud Eesti Fondi Noortefondilt, Kultuurkapitalilt ja Hasartmängumaksu Nõukogult.

Lisainfo:
Kristin Viljamaa
projektijuht
viljamaa.kristin@gmail.com, 581 44 253