Muljed Läti kõrgeimast punktist Madonast

Jaanuarikuus saatis MTÜ Kultuur aitab hingata rahvusvahelisse töötuppa Mari-Liisi, kes nüüd järgnevalt ka kogenust muljetab:

“Tänu minu sugulasele Jaanikale sain ma kutse osaleda ühel huvitaval rahvusvahelisel Youth in Action workshopis Lätis, “Democracy. Democracy. Creativity”, 9.-15. jaanuarini, ühes Läti kõige kõrgemas osas, Madonas. (SUUR-SUUR AITÄH SULLE, JAANIKA)
Sain sellest teada viis päeva enne toimumist, aga see mind ei heidutanud, olin optmistlik, saingi ühe lisanädala koolist eemale koos ülihuvitavate kogemuste ja inimestega teistest kultuuridest.

Koht oli nagu palee, väga luksuslik ja kena. Söögid olid nagu ikka, samad nagu Eestis minu jaoks, aga väga mitmekülgsed ja maitsvad . Esimesel saabumisõhtul ei jõudnudki keegi midagi teha, kõik olid reisist väsinud. Saime oma toad ja ma ei tea, kas ma olin ainuke, aga minu jaoks oli mu tuba VÄGA ilus, suur kaheinimese voodi, oma rõdu, telekas, oma vannituba, suur riidekapp,- ja mis naisetele veel olulisem– suur peegel ! Igatahes mugav, tiptop värk :)
Hommikul ei alanudki töö nii vara, workshop algas alles 9.30 ning igaüks sai siis sellele vastavalt toimetada. Kõige esimene ülesanne oli üksteisega tuttavaks saada ja hakata kasvatama meeskonnatunnet, et tiimitöö areneks. Valida tuli ka endale buddy, kelle üle valvata ja hoolitseda, et ikka õigeks ajaks igalepoole jõuaks. Esimesed kaks päeva tegelesimegi kõigi tundmaõppimisega. kes millises toas on jne.. Koostasime ka oma elulookirjelduse, et kõigile oleks igal ajal nähtav, kes missugune isiksus on ja kes kus töötab jpm :) Järgmistel päevadel hakkasime arutama demokraatia teemadel, mis see on, kuidas igaüks sellest aru saab. Väga palju tuli enda arvamust väljendada kõige kohta, see oli väga huvitav kogemus minu jaoks. Kõik arvestasid kõigiga, tuli täita igasugu erinevaid ülesandeid. Lõpptulemuseks pidi välja kujunema väike käsiraamat/brošüür igale organisatsioonile, vabatahtlikele ja kõigile, mis aitaks korraldada üritusi, kaasata noorti  ja muuta neid aktiivsemaks, sest tänapäeva ühiskonna aluseks ja sihtmärgiks on ikkagi noored. Kasutasime brainstorm’i meetodit, kõik ütlevad ideid ja pärast hakkasime täpsemalt ideid välja sõeluma. Lõppude-lõpuks saime oma tööga ilusti hakkama ja jäi ainult disan, sellega tegelevad meie osalejate seast õppinud disainerid. Varsti peaksime saama kätte meie endi loodud esimesed käsiraamatud ,, Democracy.Creative Ideas“. Ootan juba õhinaga oma pingutusi.

Eesti esitlus läks väga hästi, õhtujuhid olid tublit tööd teinud. Saime maitsta igasuguseid jooke ja sööke, mida Rumeenias, Türgis, Itaalias või Lätis süüakse/juuakse. Järgnes ühissimman, magama jõuti alles kella nelja paiku või hiljemgi. Põhimõtteliselt iga õhtu tuli meil ise organiseerida, sest noorte algatus on kõige aluseks.

Üks suur miinus seal olles oli, et koos selle seltskonnaga läks aeg LIIGA ruttu ja varsti oligi aeg üksteisega hüvasti jätta. Sandris ja Maaris jäid viimasel hommikul sinna ning nendega hüvasti jätta oli väga kurb, olen kindel ,et tulevikus kunagi ikka kohtume, aga millal – seda ei tea veel.

Igatahes sellist kogemust rahvusvahelises töötoas soovitan ma kõigile. Kui saate, kindlasti osalege, sest sellise raha eest on ikka väga mõistlik uusi kohti näha ja uusi teadmisi omandada. “