Muljed ja mälestused Tšehhist

Anna Markova käis 2011. aasta juulis koolitusel “Mission Possible“. Allpool võib lugeda tema muljeid sellest nädalast:

“Juulikuu alguses käisin ma Tšehhi vabariigis, täpsemalt Hradek nad Nisous (Libereci lähedal). Seal leidis aset rahvusvaheliste projekti kirjutamise koolitus ja kus olid kohal inimesed erinevatest riikidest: Lätist, Rumeeniast, Saksamaalt, Poolast, Hispaaniast, Tšehhist, Bulgaariast, Ungarist, Portugalist ja muidugi Eestist.

Koolituse nimeks oli PM4ICL mis tähendab „Project management for intercultural learning”, mille eesmärgiks oli koolitada noorsootöötajaid kultuuridevaheliste projektide osas.

Esimene õhtu möödus tutvudes ja nimesid õppides, esmamuljed olid väga positiivsed. Hiljem pandi paika kogu nädala programm, mis oli üsna paindlik. Valmistasime ka enda ja oma organisatsiooni profiili, mis aitas tutvustada üksteise huvivaldkondi ning leida koostööpartnereid. Meil toimus linnamäng, mille jooksul me pidime erinevaid ülesandeid lahendada linna tänavatel. Mängu jooksul meie grupp sattus raamatukogusse, mis on Tšehhi keeles „Knihovna“. Ülesannete hulka kuulus ka see, et me pidime maitsma Kofolat, mis on tuntud kohalik jook.

Kultuuriõhtul oli võimalik tutvustada oma riiki rahvuslike söökide ja jookidega. Grupitööd seisnesid erinevates ülesannetes, kus tutvustati projekti olemust ning selle ettevalmistamise etappe. Rühmatööna tegima ka SWOT-analüüsi Hradeki linna kohta ning andsime need ka Hradeki linnapeale isiklikult üle. Neljanda päeva esimene pool oli pühendatud projektidele, tegime palju gruppitöid. Edasi suundusime Trozemysse,  kus kohtuvad Poola, Saksamaa ja Tšehhi.

Ühel vabal päeval, mille hommikupooliku veetsime rannas, toimus ka meie salamissioon, milleks oli vabatahtlik töö. Poola piiri lähedal asus ühel maisipõllul 600-kilone monument. Meie ülesandeks oli see monument tuua põllu keskelt sõidutee äärde. Alguses tundus see võimatu, kuid me saime hakkama!

Viiendal päeval viisime linnaväljakul läbi happeningi. Eesmärgiks olid elavdada linnaelu ja näidata linnarahvale, et piisab väga vähesest, et veeta koos lõbusalt aega. Linnapea saatis kõikidele linnaelanikele SMSid selles sündmusest. Õhtul kahe tunni jooksul pakkusime kohalikele erinevate riikide sööke, mängisime muusikat, tegelesime lastega, tantsisime rahvatantse ja suhtlesime inimestega. Eelviimasel päeval tutvusime Youth in Action programmiga ja õppisime  erinevaid ICT-tööriistu kasutama. Viimase päeva veetsime Zittaus, Saksamaal, kus toimus suur festival, kus kohtusime taas Hradeki linnapeaga.

Kokkuvõtteks võib öelda, et tegemist oli kindlasti ühe parima nädalaga, mis mul kunagi on olnud. Sain targemaks mitte ainult projektikirjutamise osas, vaid õppisin lähemalt tundma erinevaid Euroopa riike. Suur tänu MTÜle KAH, tänu kellele see reis võimalikuks sai!“