Kuidas rõhutute teatri koolitus Rumeenias entusiasmi tõi

Rumeenia muljeid jagab Triinu Sikk:

Rumeeniasse minnes olin ma ühteaegu väga elevil, ootusärev, kuid samas ka veidi kartlik kõige tuleva suhtes. Teadsin, et koolituse nimeks on  „Upgrade Your Social Theatre Multiplying Competencies“ ja see on rõhutute teatri koolitus edasijõudnutele, kõigile neile, kellel algteadmised juba olemas, et oma kogemusi jagada ja sealt veel edasi minna. Minu varasemaks kogemuseks oli vaid üks nädalane noortevahetus eelmisel aastal Inglismaal, seega ei osanud ma tõepoolest oodata, mis saama hakkab.

See, et rõhutute teatri ja eriti just foorumteatriga tegelemise kogemused on kõikidel väga erinevad, kuid siiski olemas, enamasti ka praktilisel tasandil ja mitmete aastate pikkuselt, sai peaaegu kohe selgeks. Samuti ka see, et peale kogemuste on ka osalejate vanused ja taustad väga erinevad. Noorima ja ühe kõige väiksema kogemustepagasiga osalejana olin veidi kartlik kogu eeloleva nädala ja koostöö ees, kuid kõik mu kartused purustati mitmekordselt. Kogu grupp töötas  ühiselt, pühendunult ja suure innukusega ühise eesmärgi nimel, andes endast kõik ja rohkemgi veel ning unustades igapäevaprobleemid ja eraelu täiesti. Just see oli üks suurimaid selle (ja kõikide seesuguste koolituste ja noortevahetuste) võlusid – kuidas üksikuteks päevadeks suudetakse tulla välja igapäevasest ja võtta koha peal oldust kõik.

Ehkki treeningpäevad sisaldasid üsna palju arutelusid, eelnevate kogemuste, tehtud vigade ja õpitu jagamist, oli see põimitud ka aktiivse tegevusega. Tutvusime lähemalt foorumteatri ja jokerdamisega, samuti image theatre’i, ajaleheteatri, soovide vikerkaare ja nähtamatu teatriga. Osalejate jaoks üheks meeldejäävamaks ürituseks jäigi ise ette valmistatud nähtamatu teatri etteasted Busteni linna peal, kohalikus keskkonnas. Me õppisime sellest väga palju ning paljud võtsid oma kodumaale kaasa entusiasmi sedasama ka oma kogukonnas proovida.

Rumeeniast jään mina (ja usun, et ka teised koolitusel osalejad) meenutama imelist loodust, fantastilisi toite ja keelebarjäärile vaatamata alati sõbralikke ja vastutulelikke inimesi. Ning kindlasti on tervel grupil ja sel nädalal eriline koht, meenutades aastat 2012.