Kuidas kaks aastat kiiresti möödusid ehk viimane Grand-Treasures kohtumine Galiitsias

Uskumatu, kui kiiresti kaks aastat mööduvad. Nii ongi käes aeg, mil käisime viimasel Grundtvigi programmi kohtumisel Galiitsias. Lühidalt meie kohaliku elu tundmaõppimisest räägivad Pärnu Ülejõe gümnaasiumi raamatukogu juhataja Kadri Kaalep ja MTÜ juhatuse liige Hannele Känd.

 

Kadri: Kõige kõvemini jääb mu mällu Santiago de Compostela katedraali kinnine arhiiv, mille külastamiseks meil imeline võimalus avanes. Näha ligi 1000 aastat ajalugu ühes kohas, hoolitsetult ja hoitult, on võimas vaatepilt, mis paneb mõistma, kui väikesed sipelgad me tegelikult maailma ees oleme. Ka katedraal ise kinnitas seda tunnet. Projektist võtan kaasa uued arusaamised teistest kultuuridest, uued oskused võõraste inimeste ja kohtadega toimetulekuks, uued tutvused ja sõbrad ning ennekõike suure hulga uusi ideid ja plaane.

Hannele:

Galiitsiast jäi meelde vägagi meeleolukas pärimusmuusikapäev 1. juunil! Lisaks ka siirad inimesed ning kohalik söök. Lustlik vanadaam Braisi juhendatavas teatriringis, kellega koos lavale astusin – vaatamata keelebarjäärile mõistsime üksteist suurepäraselt! Kohalik jutuvestja soovitus galiitslastele sõrm nabasse torgata on üks ütlemata lustlik viis kellegi päritolu selgitada. Ilmselt jääb see minu poolt tegemata, aga hea meeles pidada. Projektis õppisin eelkõige kannatlikkust! Tõdemus, et oleme samad, aga NII-NII erinevad, süvenes veelgi. Ja see on ainult hea – erinevus rikastab! Tähelepanelikkus ja kompromissivõime minus kasvas. Ilmselt ei pea mainimagi suurenenud teadmisi partnerite kultuurist, erinevatest ettevõtmistest, kohalikest oludest. Tunnen, et olen tänu Grand-Treasure’i projektile oma maailmavaadet täielikumaks edendanud!
Projekti teostumise eest täname oma partnereid Poolast, Lätist, Kreekast, Galiitsiast (Hispaaniast) ja Portugalist. Projekti toetas täiskasvanuhariduse programm Grundtvig. Täpsemalt projekti kohta eesti keeles ja inglise keeles.