Kogutud kogemused Tšehhi noortevahetuselt

Juunis käis grupp noori Libereci lähedal Tšehhis “Hit the nature” nimelises noortevahetuses. Kogemusi ja kommentaare on igasuguseid, kuid kokkvõtvalt võib öelda, et mööda külgi antud noortevahetus kellelgi maha ei jooksnud. Kokku oli noori üle Euroopa Tšehhist, Poolast, Leedust, Eestist, Sloveeniast, Rumeeniast, Hispaaniast, Portugalist ja Kreekast. Nii et paras puder ja kapsas! :)

Grupijuht Johanna:

Noortevahetus „Hit the Nature“ oli minu jaoks igati õpetlik, piisavalt väljakutseid  ja kogemusi pakkuv aeg. Isegi asjad, millele mõeldes arvan, et need saaksid paremini olla, muutusid negatiivsest positiivseks. Selleks tuli vaid võtta puudujääke, kui õppetunde, mida saab edaspidi teadlikult ära kasutada. Meie, eestlaste seltskond, oli väga mõnus. Minu suureks rõõmuks oli seda juba reisi alguses aru saada, kuna ilmnes, et meie sõiduvahendil, milleks oli auto, oli tehniline probleem, mis pani hetkeks kogu sõidu kahtluse alla. Positiivse märgina säilitasime kõik rahuliku meele ja püüdsime olukorda lahendada.

Nagu alati, siis oli ka sellele olukorrale olemas lahendus ning meie reis sai siiski ilusti toimuda. Pärast ööpäevast sõitu jõudsime õnnelikult projekti toimumiskohta, pisikesse linnakesse Nove Mestosse. Meie kümnesse Tšehhis veedetud päeva mahtus mitmeid erinevaid põnevaid tegevusi. Kindlasti kujunes kogu noortevahetusel veedetud aja üheks kõige meeldejäävamaks ettevõtmiseks matk mägedesse, mille käigus ületasime Poola-Tšehhi piiri. Kohe matka alguses hakkas paduvihma sadama ning tihedas udus ja läbimärgade riietega kujunes mäest alla laskumine kohati üsnagi ekstreemseks kogemuseks. Üldjoontes säilitati positiivne mõtlemine ning kõik jõudsid rohkem või vähem rõõmsameelsetena ööbimispaika tagasi. Üsna mitu õhtut veetsime lähedal asuvas kaunis ja maagilises metsas. Paaril õhtul mängisime pimedas luuremänge ning samuti saime ühel päeval proovida oma täpsust ja luureoskust airsoft´i mängides. Ühe natuke rahulikumat laadi, kuid siiski meeldejääva ja müstilise õhtu veetsime kõik koos metsas lõkke ääres. Tegime lõkkel süüa, tantsisime ümber lõkke ja julgemad ka hüppasid üle selle. Hispaanlased demonstreerisid oma põnevat rahvuslikku jooki Queimada´t, mis valmis sinistes leekides põledes ja õhtu vaibus rahulikult omavahel vesteldes. Kuna ka jaanipäev jäi Tšehhis veedetud aja sisse, siis tähistasime ka seda sealsamas metsas lõkke ääres jõekohina saatel.

Terve ühe päeva pühendusime rahvusvahelistes gruppides uute ning omanäoliste mängude väljamõtlemiseks ning hiljem me ka mängisime loodud mänge. Kõigi nende huvitavate tegevuste kõrval oli  suureks väärtuseks kindlasti see, et inimesi oli kohal üheksast erinevast riigist, mis muutis seltskonna väga kirjuks. Teistest kultuuridest pärit osalejatega põnevate dialoogide pidamine mõjus väga inspireerivalt. Kindlasti tahan edaspidi veel sarnastes projektides osaleda, sest need rikastavad igapäevaelu väga mitmel moel. Need avardavad maailmapilti, innustavad rohkem reisima, maailma vastu huvi tundma, ise midagi rohkem ära tegema ning oma elu veelgi aktiivsemalt ja täisväärtuslikumalt elama.

Reeli:

Tšehhi noortevahetus Hit the Nature oli põnevalt varieeruv: huvitav, lõbus, pingeline ja kindlasti ka omajagu inspireeriv. Hea oli veeta palju aega looduses: metsas, mägedes, järves; samal ajal osa saades rahvusvahelisest keskkonnast: suhtlemisest ja õppimisest üksteiselt.

Martin:

Kogemus oli huvitav. Leidsin mitu head sõpra ning palju kasulikke kontakte edaspidiseks reisimiseks. Loodus oli imeline ja kindlasti üks tähtsam osa sellest vahetusest, eks sõprus tekkiski uute tuttavatega metsa õhtupimeduses lõkke ääres pikast päevast puhates.

Annike:

Projekt oli väga õpetlik. Kuna õpin noorsootööd, kus projektide kirjutamine ja juhtimine, tegevuste organiseerimine, erinevate mängude läbiviimine ja mitmekesiste meetodite kasutamine on väga olulised, siis eelkõige ammutasin teadmisi neis valdkondades.
Projekt polnud täiuslik, mõned tegevused tundusid olevat vähe organiseeritud ning läbimõtlemata, aga see andiski võimaluse õppida vigadest. Rikastav oli seegi, et saime veeta aega mäe nõlval looduse keskel toredate inimestega erinevatest kultuuridest.

Kristjan:

Isiklikult oli tegemist väga väärt kogemusega, sest pole varem noortevahetusel osalenud. Üldiselt kulges projekt edukalt. Puudujääke oli juhtide poolt kogenematuse tõttu. Programm muutus üpriski palju, kuid see-eest kaasati väga palju projektis osalejaid ning viidi ellu nende ideid. Sain mitmeid huvitavaid elamusi, näiteks mägedes matkamine või lõkke ümber tantsimine. Mitmekülgne loodusega suhestumine oli üks projekti kõige toredamaid ja ka tähtsamaid külgi. Projektis osalenud inimesed, nii Eestist kui ka teistest maadest jätsid mulle kustumatu mulje ning isegi kui nendega enam ei kohtu, jäävad nad eluks ajaks meelde.