Kes vana asja…

…meelde tuletab, sel on head mälestused! Katsume nüüd uue aasta hakul veel eelmise aasta võlgadega ühele poole saada ning märgime üles mälestusi kahest viimasest Youth in Action projektist – üks toimus augusti Inglismaal, teine oli oktoobrikuine koolitus Rumeenias.

Noortevahetus “Living in Harmony with the Environment” Inglismaal, Asha keskuses

Meie mõnus reisiseltskond – Liina, Katrin, Kristiin, Sten ja allakirjutanu – alustasid oma teekonda 12. augustil, mis juhtumisi oli ka Liina sünnipäev. Lendasime Londonisse Riiast, sest tol ajal veel Tallinnast odavlennud ei käinud. Omaette olemine oli muidugi Riias, kuhu osad meist jõudsid umbes kuus tundi enne lennu väljumist. Põrandal magamine on üsna tavapärane noortevahetuse juurde kuuluv osa.

Ega Londonit ei saanudki väga näha, sest oli vaja jõuda õigetele rongidele. Kiirustasime ühest jaamast teise – kasutatud rongide arvu enam ei mäletagi.

Kui lõpuks ASHAsse jõudsime, üllatasime Liinat väärika pudeliga ning lõime kõigi kohalolnutega klaase kokku. Hiljem asusime agaralt meeskonda looma ehk mängisime mitu tundi võrkpalli.

ASHA keskus on väga eriline paik – seal on hea viibida ning seal tekib tänu meeldivale keskkonnale ja vahvatele inimestele mõnus sünergia. Meie sealviibimise erilisust suurendas veel enam ka käsitletav teema – harmoonia ja keskkond. Kasutasime julgelt ära ASHA eripära, asukohta (Suurbritannia suurima metsa veerel ja sees) ning tohutut teadmistepagasit ning tutvusime erinevate meetoditega, mis võimaldavad keskkonnaga (st mitte ainult loodusliku, vaid ükskkõik millise keskkonnaga) harmoonilisemalt koos elada.

Noortevahetustel on alati hästi meeleolukad riikide õhtud. Esimesena “kostitas” meid Inglismaa ise, kelle seltsis õppisime valmistama scone‘se ehk väikeseid kukleid, mida alati koos vahukoore, moosi ja teega süüakse. Järgmisena esitlesid end Türgi ja Bulgaaria ning lõpuks meie, Eesti, koos Poolaga. Igalt õhtult saime kaasa uusi teadmisi ning vahvaid elamusi. Eesti õhtul esitlesime oma rahvast laulude ja tantsuga ning panime teiste teadmised meie riigist proovile – viisime läbi viktoriini.

Õpitubadest olid vast meeleolukaimad või erinevaid diskussioone kergitanud India jumalannade altarite ehitamine ning ka nelja elemendi – õhu, vee, tule ja maa – etenduste loomine.

Kokkuvõttes oli igati tiine ja vahvustest pungil laager, millest said kasu nii meie kui ka teised kohalolnud.